Saturday, 26 February 2011

Hong Kong City

A hotel kozvetlen kozeleben levo Tsim Sha Tsui allomatol 2 megallo  a Hong Kong szigeti Central  allomas, ez mai napi turam legtokeletesebben ertheto resze volt. Utanna a terkepre hagyadkozva tettem meg az 5 oras varosnezo gyalogturat, amikor a gyalogos feluljaro rendszerrol vegre az utcara keveredtem. A latnivalok egy resze a gyalogos feluljarokon kozelithetok meg amik epuleteken is keresztulvezetnek. Az "utbaigazito" kiirasok csak arra jok, hogy eltevedj es kiborulj toluk. Semmi kovetkezetesseg nincs a jelzotablakban, egyszer kiirnak valami iranyt, az, hogy utana 10 meterre 3 fele megy az ut es neked onnan merre kene menned az mar nincs kiirva.
Van egy lengyel konzulens srac akivel evente egyszer osszefutok valami ivoban, o mondta, hogy Hong Kong-ban lehet am csak elveszni, nem Tokyoban. Teljesen egyetertek. Egyszeruen semmi sincs normalisan kiirva, visszafele ugy talaltam meg a Metrot, hogy vegigjartam mind az ot gyalogosfeluljarot amik szamomra teljesen egyforma epuleteket kotnek ossze es az egyik vegeben ott volt. Jel elotte egy 10x30-as tablan gravirozva amikor mar ugyis lattad, hogy itt a metrolejarat. En meg ilyen barom helyen komolyan nem jartam.  Aki Hong Kong-ban csak atszall, ki ne talja, hogy bemegy a belvarosba 4 orara, mert tuti eret vag magan, vagy a tarsan ha van neki. A kikotoi kilato resz peldaul egy kavezoba vezetett, csak ugy nem lehetett kilatni es a partot eppen turtak.
Miutan rajottem, hogy en itt nem fogok kilatni ingyert, hatat forditottam a partnak es elindultam a gyalogosfeluljaro rendszeren, hogy valahogy lejussak az utcaszintre. Nagy oromomre a belvarosban nem volt gyomorforgato buz. Tokeletesen szagmentes kornyezet, de a szmogtol a latotavolsag 100 meter.





A Landmark kifejezes angolul latnivalora utal. Gondoltam majd ott kilatok, de nem…









Nah, vegre innen kijutottam az utcaszintre es fegyalogoltam a Botanikus kert melletti Governor hazhoz, Chris Patten, az utolso Brit Poncius Pilatus itt lakott a szigetek Kinanak valo visszaadsaig. Az a turistaknak kitett utjelzo tablak az utcaszinten is hasznalhatatlanok voltak, de volt nalam terkep melyrol csak a kovetkezo helyszint keresven derult ki, hogy vazlatos.





Meg akartam nezni a Man Mo Buddhista templomot, ezert ismet leereszkedtem a hegyrol es a belvarosban eltevedtem, mert a terkepen nem minden utcat jeloltek, igy tulszaladtam azon amin fel akartam menni a Hollywood Street-re a templomhoz.









A Man Mo templom keresese kozben ratalaltam a mozgolepcsore, ami a parttol a hegyeoldalba viszi fel a nepet a Soho menten. Ezen akartam en menni eredetileg miutan rajottem, hogy nincs kilatas a kikotonel, csak ugye eltevedtem es lementem az utcaszintre, majd a Governor’s Hosuse-ig.  Mindegy, a rohadt mozgolepcson felmentem kilometereken keresztul a hegyre, ahol a betonfal vart, semmi kilatas. Mivel Bruce Lee szobrat a parton nem talaltam, de az sem akit megkerdeztem mere van, igy gondoltam a mozgolepcso tetejenel lesz. Nem volt.Visszafele mar csak gyalog lehet jonni, eletem vegeig erre emlekezni fogok…





A Man Mo templom kivulrol fenykepezhetetlen volt mert egy kis utcaban van, viszont rengeteg busz all meg elotte. Belul rengeteg hivo gyujtogatta a fustoloket.







A metrot keresven mint emlitettem mar, tokeletesen eltevedtem, es kenytelen voltam az osszes gyalogosfeluljarot vegigjarni mire megtalaltam a bejaratot. Visszamentem a szallodaba es lenyomtam egy sort. Este ismet a partrol neztem a fenyjatekot.

Kowloon piacok es ejszaka

Reggeli utan elindultam, hogy megnezzem Kowloon maradek piacait. A Sai Yeung Choi az elektronika utcaja, a  Ladies Market es a  Fa Yuen, a sportboltok utcaja egymassal parhuzamosan fekszenek 2,5 km-re a hotletol, toluk Eszakra pedig az Aranyhal piac. Delelott 10:30-kor meg minden be volt zarva, es a Ladies Market-nel meg csak a satrakat allitottak fel. A sportboltok utcajaban ahol sormintakent 20 Adidas, Nike, Puma boltok vannak felvalltva megolvastam, hogy  nyitvatartas 11-tol 22 oraig van. Ez az informacio szamomra uj volt, toporogtam meg egy fel orat, de 11 utan is csak 3 bolt volt nyitva. A kornyek nem volt tul bizalomgerjeszto.




En nem mondanam, hogy tul erzekeny volnek a szagokra, de annak a buze amit ezek esznek az elviselhetetlen szamomra. Egy ujabb szaritott halas boltnal lattam egy doboz szaritott gyikot is, de ha megallok hogy fenykepezzek tuti visszajon a reggeli. Jo, gondoltam mostmar mindegy, nem megyek at a szigetre, inkabb pihenes utan visszajovok delutan ugyanide. 
Delutan kettokor ismet visszagyalogoltam a piacokhoz. Louise mondta, feltetlenul jojjek el a Ladies Market-re, mert rengeteg gyonyoru felsot, szoknyat es taskat lehet itt venni. Azt mondta, olyan olcso es szep az aru, hogy o vett egy kulon borondot, hogy haza tudja vinni a dolgokat. Nah,  nem tudom o mikor jart itt, de a piac azota olyan szinten valltozott, hogy ezeknek hirmodoja sincs. A kuyaporaztol a gagyi ferfi ovekig mindenfele kacat van, de ruha az nincs. Volt vagy 4 taskas/legyezos sator, ott azert vettem ketto kinai selyem retikult nagyon olcson, de az egesz piac hatalmas csalodas volt.
A sportboltos utcaban a legnagyobb markak osszes cipovalaszteka a boltokban van, az europai arnal minimum 30%-al de sokszor 50%-al olcsobban. Van sok turabakancs bolt is, majdnem elajultam amikor lattam a legujabb fazonu Merrel, Columbia, stb cipoket felaron…
Egyebkent hirdetik tobb helyen a szabok magukat, 1 meretre varrt gyapju oltony, 2 inggel, 2 selyem nyakkendovel US$ 180. Londonban tobb kollegan lattam Hong Kong-i oltonyt, haaat gyonyoru fazonjuk  volt, jo anyagbol,  nem biztonsagior formaruha hanem franko. 
Azon rohogtem, a vilagjaro csavo irta a blogjan, meg volt dobbenve milyen elegansan vannak itt Hong Kong-ban az emberek feloltozve. Tartsa ma’ fel a kezet akinek nem kinai gyartmanyu a ruhaja vagy a cipoje! Most gondold el, itt gyartjak a vilag legmarkasabb cuccait is, mennyire benanak kell ahhoz lenni, hogy ne tudjon feloltozni valaki csinosan?  Emellelt europai mellmeretu vagy 160 cm-nel magasabb no semmilyen ruhat nem tud venni maganak, bar kosztumot csinaltathat.
Veletlenul ratalaltam a Wing Tsun egyesulet szekhazara (keleti kuzdosportokban jaratlanoknak ez mondjuk semmit nem jelent, de Hong Kong a keleti kuzdosportokrol, Bruce Lee-rol, Jackie Chan-rol is hires). Az lehet, hogy 2,5 kilometerre voltak a piacok a terkep szerint a hoteltol, de en tobbet gyalogoltam. A kinai ember nem setal vagy gyalogol, hanem valoszinutlen palyan mozog tetu sebesseggel... Ugy kell oket kikerulni mint kocsival a biciklistat, egyik sem bir egyenesen menni es rengetegen vannak az utcan napkozben is….Aki autoban ul az azonnal gyilkolo modra all at, ha tud, a gyalogos eletere tor, csak padlogazzal kozlekedik. 
Ot orat piacmenetben topogni kimerito, ami meg emellett eri az embert az a masodik nap mar idegesitove valik. Kulon importaltak pakisztaniakat akik 10 meterenkent leszolitank, hogy menjel veluk valami boltba taskat es hamis orat venni. Eredeti kinaiak (vagy Thai?) pedig a labmasszazzsal zaklatnak. Engem az is zavar, hogy lepten nyomon belekohognek az arcomba es minden kuka fustol mert a nagyonokosok  beledobaljak a papirokat a hamutarto reszbe.  A szallodaba visszaerve ertelmet nyert a sok bambuszrud amit az utcan halomban lattam. Itt femallvany helyett bambuszrudbol epitenek allvanyt amit muanyagszallagal kotnek ossze. Pallot nem is keszitenek, masznak, allnak a bambuszrudakon mint majom a ketrecben.



Elsetaltam meg a kozelben levo egyik  kikotohoz, hogy megtudjam, hogyan tudnek hajokazni anelkul, hogy befizessek egy utazasi irodas programra mert amilyen programokat toluk lattam abban minding van minimum 2 oranyi dolog ami engem nem erdekel, vagy meg tudom nelkuluk is nezni. Sajnos nem sokat tudtam meg, mert innen csak arra a 7 perces hajoutra lehet menni ami atvisz a Hong Kong szigetre.


Egy ora mulva  lesetaltam a szobambol is lathato Hong Kong Kulturkozpont mogotti partszakaszra, hogy ismet megnezzem a fenyjatekot, mostmar zenevel, az erre a musorra kulon epitett gyalogos feluljarorol. Tobbezer ember varta a fenyjatekot, 15 perccel a kezdes elott meg nagy mazlival talaltam egy helyet ahonnan fenykepezni tudtam anelkul, hogy belogjanak az emberfejek.




Kinai nepseg egyaltalan nem elozekeny. Folyamatosan lokdostek, belesetaltak, bealltak elem a fenykepezes kozben, de turelmes voltam es sikerult keszitenem nehany kepet a 13 perces musor alatt.







Elsetaltam nehany ejszakai kepert a Nathan Road-ra es kornyekere. Rengeteg a turista, 5 masodpercenkent szembe jon egy europai, kerulgetve a kinaiakat es sokszor az orrukat fogva.

Hong Kong - Kowloon

Delutan indultam a 8.5 oras repuloutra Sydney-bol Hong Kong fele. Az ut szeles volt, de en megint nagyon jol ereztem magam a Virgin gepen. A gep egyebkent Hong Kong-ban csak megallt kirakni az oda utazokat, tankolt, es  egy ora mulva ment tovabb London-ba.  Azert  igencsak tromboziskozelbe kerulhet az ember ha Sydney-bol vegigiuli London-ig egy nyomaskiegyenlitett kabinban egy menetben az utat, de azt nem szoktak csinalni, meg erv a 24 oras ut mellett nem szolt…
Az, hogy Hong Kong-ban micsoda musor mire az ember felszallhat vege a szallodai minibuszra, hat nem is tudom…En ennyire hulyenek nagyon reg ereztem magam.   A szallodai transzferpult nyilegyenesen ott van az aulaban ahogy kijossz a vamvizsgalatrol, csak miutan befizettel a transzferre egy oran keresztul elveszett ember vagy. 
Nem erted mit mondanak, hol a gyulekezo, boklaszol mint a hulye,  valahogy osszeterelnek minket, atvezetnek 10 meterrel odebb mindenkit, megallunk 15 percre, atvezetnek egy masik aulaba, leultetnek, jon a sofor, a szallodam neverol kiderul nem is Hotel Salisbury-kent ismerik a helyiek  hanem YMCA - kent, azt ordibalta, es kizarasos alapon rajottem ez az en szallodam, aaaah, kesz. Voltunk vagy tizen akik a buszra vartunk, persze rogton rohogtunk magunkon   es probaltuk kitalalni mi a helyzet, csak semmire nem jutottunk a kitalalas teren es tul faradtak voltunk ehhez a baromsaghoz. 
Ja, es en voltam egyedul aki a YMCA-be ment, busz megall egy sotet utcaban, egy public rettyoszerunel, mondtam a sofornek, en ugyan itt le nem szallok, ki sincs irva a szalloda (egyik) neve se.  De meg akart szabadulni tolem igy kivette a csomagomat a  buszbol es behuzta a  hatso bejaraton keresztul a recepciora es otthagyott…
A Hong Kong-i idozona 3 oraval hatrebb van Sydney-hez kepest, ugyhogy  mire a szallodaba ertem mar a hajnal 3-volt Sydney-re beallitott szervezetem szerint. A szalloda a Kowloon felszigeten van, kozlekedesi szempontbol hasonlo mint a Tokyo-i szallasom volt, de azert allapota messze nem olyan popec, viszont a kilatas a Victoria kikotore es a Hong Kong szigetre a szobambol az...

Miutan bejutottam a budiajton, kiderult, hatalmas a szalloda es van normalis bejarata is.  Meg valami oktatasi es konferencia centrumok  is vannak benne ami miatt napkozben keptelenseg feljutni a szobaba, ami egyebkent dohanyzo lehetett anno es undorito a szaga. Na de a kilataaaas! Nalam termeszetesen van egy Krasznaja Moszkvat elnemito budossegu Impulse spray amivel kezeltem az odour-t a szobaban, tul faradt voltam ahhoz, hogy megint lemenjek a recepciora es okoskodjak, koltozzkodjek.
Hong Kong ami a Kinai Nepoztarsasag specialis admininisztrativ regioja harom reszbol all 1898 ota: Hong Kong szigete, Kowloon felsziget es az Uj teruleteknek nevett resz amit Japantol  Nagy Brittania foglalt vissza.  Nagy Brittania berleti joga lejartaval Hong Kong es Macau is 1997-ben visszaszalt Kinara.
Bar tisztasag van a foutakon, a buz nehezen viselheto es olyan szmog van Kowloon varosreszben, hogy itt is mint Tokyoban rengetegen jarnak orvosi fityulaban.  Tokyoban azert ez inkabb hiszteria, mert ott szmogot en csak 100 meter magasban lattam, itt meg terdig er.



Reggel a recepcion beszereztem nehany brossurat es egy terkepet amin bejeloltem mit fogok megnezni. A Nathan Road-on, Hong Kong leghiresebb utcajan amit Arany merfoldnek is neveznek elertem a Kowloon Parkhoz ahol nyugdijjasok Tai Chi-ztak. Itt jo volt a levego a viragok es a fak miatt.


A Nathan Road-rol leterve a Jade Market fele vettem az utam, amirol aradoztak a TripAdvisor-on, hogy sok alkudozas utan milyen jo aron lehet ott ekszereket venni. Vettem ekszert, de a kovek tobbsege  nincs megmunkalva, csak alakra csiszolva, amin meg farigcsaltak az gagyi. Aki ekeszer akar venni ami meg is van szepen munkalva az a Nathan Road-on egy BMW araert beszerezhet valami szepet.


A Jade Market mellett van zoldsegpiac is olyan standokkal amit nem is fogdtam. Ilyen, ize, gyokereket arultak...





Aztan meg olyan gyumolcsoket amiket fel se ismertem. Az a sarga citrusfele nagyon izgatja meg mindig a fantaziamat, de nem vettem.  






Vettem ket ismeretlen gyumolcsot ugyan de azt a kovetkeztetest vontam le, hogy azokat a gyumolcstipusokat amit erdemes volt exportalni Europaba exportaljak, amit kiprobaltam eheto volt de semmi extra.

Az ut soran most eloszor van benne a reggeli a szallas araban, de amugy is befizettem volna akar kulon, mert nem szeretnem megtudni milyen vegigfosni egy 14 oras repuloutat. A tobbi etkezes peksegbol es McDonald’s-bol, annak ellenere, hogy Louise is mondta, o bizony evett az utcan levo kifozdekben.
Folyamatosan takaritjak a  foutakat, de a mellekutcak gusztustalanok. Mikor a disznopezselo langgja fellobbant mellettem az utcasarkon  a terdig veres kotenyu hentes kezeben persze a rohogestol alig birtam atevickelni az uton, mert nem szamitottam arra, hogy ott fogja a csulokokrol a szort porkolni, dehat ez a Hong Kong City Grill kerem.  Nah, akinek fogalma sincs az en kortortenetemrol, az is belathatja, hogy nekem itt enni nem kene mert nagyon beteg leszek .

Van am tobb kep is… az emberek sorban allnak a mar megfozott cuccert aminek szaga a meg forro kocsonyaehoz hasonlit. A hentes maga is az utcan all, nem am pult mogott mint a mifelenknel, a nepek meg ott allnak mellette mikozben darabolja a boros, cupakos hust es onti ra a huslevet.



A legundoritobb szagot a szaritott halak es kagylok adjak. Mindent amit kihalasznak a tengerbol kepesek megszaritani es arulni, de ketseg kivul a fekete kagylo es a szardinia szeru kishal a legbudosebb portekajuk amit siman kiraknak dobozokban fedetlenul az utcara.



A Nathan Road-on minden masodik sarkon Sony bolt meg Bulgari, meg a szokasos helyek ahova senki nem megy be de azert ez az ut megis csak ejszaka a legerdekesebb amikor kigyulnak a fenyek.



Ami viszont erdekes volt nappal is, azok a mellekutcak. Nagy kavalkad van ott. Este a szobambol neztem meg a Victoria Obolben naponta megrendezett fenyjatekot. Eszmeletlen gyonyoru volt! CSak ultem a sotet szobaban es boldog voltam, hogy lathatom akar minden este.  

Ausztralia zaro

Nagyon nehezen szuletett meg ez a bejegyzes. Amellett, hogy az ember bedobja az Algopyrint a taskaba mint mindent gyogyito gyogyszert, azert vannak dolgok amit nem lehet vele kezelni. Ilyen peldaul a fogfajas, vakbel, vesegorcs, nogyogyaszati problemak.  Ezeken elore teljesen felesleges parazni, de ha elojon valamelyik akkor az nehez szitu. Nekem az utobbi sajnos felmerult, de ugy tunik, hogy egy szar gyogyszer mellekhatasa volt ami ellen a szervezetem mar akkor kezdett ellenkezni amikor szedni kezdtem. Mindenesetre ez a dolog igencsak ranyomta a belyeget Ausztraliaban toltott utolso hetemre de mar  Hong Kong-ban az utolso elotti napon jobban voltam.
Rosszul ereztem magam, a szobamban TV-zve pihengettem.  A Christchurch-i foldrenges utan fel oraval mar egyenes adasban lattam a kozvetitest a varos romjai kozul. Kerek 7 nappal azutan tortent a tragedia, hogy ott jartam. Az elo kozvetites soran meg azt is lattam milyen egy 5-os ereju utorenges. Istvan irt is levelet, mekkora mazlim volt, hogy en meg egyben lattam ezt a varost. Bizony, milyen furcsa az elet… meg irtam is az utolso bejegyzesemben milyen jol megusztak a hazak a szeptemberi nagy foldrengest. Sajnos mara a katedralisbol csak rom maradt, jelen allas szerint ugy gondoljak 22 halott turista van a torony romjai alatt.

Louise-al es ferjevel David-el toltottem az utoso estet. David borszakerto es elmentunk egy borozoba vacsora elott. Beszelgettunk sok mindenrol, peldaul arrol is, hogy neki elege lett abbol 40 eves korara, hogy a hatabol szedegeti ki a keseket a munkahelyen Londonban. Londonban a bankszakma gusztustalan, meg undoritobb mint Magyarorszagon, mindig is az volt. Louise alltal sok idot toltott Ausztraliaban, majd itt vallalt munkat es azota nem kell a keseket a hatabol szedegetnie. Normalisak a munkahelyen, baratsagokat alakitott ki, egy popec legenylakasban el amibol a kilatas egy parkra es a mogotte levo Sydney nevezetessegekre nez, szoval igy elso lalatasra nagyon jo dontest hozott, viszont Louise Londonban el, szoval azert ez sem tokeletes.

Eltoltottem egy honapot Ausztraliaban, nagyon klassz hely. Melborne egy fos, oda nem kell menni, de Sydney-ben elni jutalom. Az itt eltoltott ido nagyon kalandos volt a termeszeti csapasok miatt. A taxisofor aki kivitt a reptrerre kerdezte, visszajonnek-e Ausztraliaba. Mondtam neki,  nem tudom, annak orulok, hogy eljottem, ennyi idot tudtam itt tolteni, de szivesen megneznek mas helyeket is meg a vilagon.


Monday, 21 February 2011

Darling Harbour, Manly

Tiszta bolond itt az idojaras. Tegnap nem is 31 hanem 34 C-ok volt, meg jo hogy haldokoltam a tengerparti turan! Ma viszont fekete felhok, 20 C-ok, kardigan, esokabat…Amugy is ma muzeumos napot akartam tartani, alig vartam, hogy megnezhessem a tengeralattjarot a Darling Harbour-ban.  Ittam egy kavet es ettem egy fel repatorta szeletet egy kavezoban es a Hajozasi muzeum fedett reszeben keztem. Itt a bizonyitek arra, az se semmi, ha fel kezzel, menet kozben csinal egy kepet az ember.

Ok, lehet normalisan is, itt egy masik capafog a tolem legprofibb kezremeges nelkuli ejszakai modban…A kiallitasi resz maga nagyon pici volt, a capafogak mellett ami meg tetszett azok a regi furdo/uszoruhak es a mennyezetre akaszott helicopter, de az egeszet meg lehet nezni 15 perc alatt siman.










A vilagitotorony fele vettem az utam. Meg sosem volt lehetosegem felmenni egy ilyenbe, viszont rengeteg lanyregenyben van rola emlites...Sok-sok es nagyon keskeny falepcson lehet felmaszni a tetejebe, igaz, a vilagito berendezest mar nem mutattak meg, de pont igy kepzeltem el  belulrol.









A  kilatas gyonyoru a Darling Harboure-ra es a Cocle bay-re. Nah a Darling Harbour az egy igazi kikoto. A leggyonyorubb amit valaha lattam! Itt van a Tengereszeti Muzeum mellett valami hullohaz (ment oda a halal) a Sydney Aquarium, a gyonyoru hid ami elvalasztja Darling Harbour-t Cockle Bay-tol ami felett monorail van epitve, hangulatos kis kavezok, felhokarcolok a hatterben. Nekem nagyon tetszett. 


A valaha atalam latott legjobb Hajozasi Muzeum Portsmouth-ban van.  Anglia nagy katonaallam, es mint mindent, ezt az orokseget is orzik. Aki volt mar nalam Londonban, mind volt mar valamilyen hadihajon. A legtutitb anyahajo az HMS Belfast a London Bridge-nel, de a legjobb muzeum a Portsmouth-i. Sydney azert ezek mogott szorosan van, klassz ez is. Sajnos az HMAS Endouver-t, egy vitorlashajot nem lattam, nem tudom hol volt eppen, de itt Sydney-ben volt valami kulonleges amihez hasonlot meg nem lattam: A HMAS Onslow tengeralattjaro.



HMAS Onslow-ra a HMAS Vampire rombolon keresztul lehet atsetalni egy fuggohidon. Mindig ugy kepzeltem, gumival van befedve a tengeralattjarok teste, de ezen a boritas olyan volt mint a bitumen, fekete, kemeny. Persze mindenki tudja mennyire szukos a hely az ilyen hajokon,  de el is magyaraztak, milyen technikaval lehet mozogni a lepcsokon a hajoban. A hajo kulsejebol a lepcson felig leerve fordulni kellett es farral lefele maszni a lovegterembe.


A lovegterembol nyilo mosogepajton a 62 szemelyes tengeralattjaro egyik szallas reszebe tudsz atmaszni. Tengeralattjarot belulrol latni feler egy uralomas latogatasaval. A hajot 1969-ben epitettek Skociaban es 1999-ig szolgalt a Kiralyi Ausztral Haditengereszetnel. Az evtizedek alatt tobbezer ember szolgalt a HMAS  Onslown, volt, hogy akar 3 hetig is a viz alatt voltak...
Emlekszem meg anno valamelyik kerTV-n mutattak a MIR utolso napjait eloben egy belso kamera segitsegevel. Az meg bizarrabb volt, ott a BKV busz leszallasjelzok koszontek vissza a kapcsolotablakon, mint a Brian Elete-nek egy jeleneteben amikor Bian-t elraboljak az urlakok.  A tengeralatjaron a muszerek es a csovek mindenhol ott voltak, es te ott maszkalsz valoban vagy egy igazi tengeralattjaro belsejeben! Keszen voltam tolle teljesen!!! OK, ez nem csajos dolog de a techika engem mindig erdekelt.



Holgyeim, egy ilyen, a lakotelepi konyhanal kisebb helyen,  a tenger alatt fozni 62 szemelyre az hatalmas teljesitmeny...





A hajo kovetkezo szekcioja az iranyitoterem volt. Itt ugy volt persze beallitva a periszkop, hogy Sydney egyik nevezetessegere, egy hatlamas toronyra nezzen.  Onnan egyenest nyilt a gepterem, amiben 10 meteren keresztul V16-os motorok toltottek az akkumlatorokat. Itt ult egy urge, akivel baromi jot beszelgettem. Mikor tobben alltunk mar korulotte, elmeselte, o 1982-ig ezen a tengeralattjaron szolgalt, 6 honappal a leszerelese utan az egyik baratja meghalt a gephazban fellobbano egyik motor langja miatt. A technikai hibat eszleltek, leallitottak az osszes motort mert gazok szivaroktak a gephazban de az egyik motor beindult es felrobbant.
Akkor a haver a gepterem elott elhelyezkedo radios fulkeben volt, menthetelen volt szamara a helyzet. Persze az egeszet szokas szerint eltussoltak. Azt is eltussoltak, hogy ket katona ugy halt meg, hogy a lovegterem folott karbantartast vegeztek egy kamraban, amit a felelos tiszt elfelejettt. Mikor hirtelen sulyesztettek a hajot, lezartak az ajtokat, ok ugyan felfogtak szarban hagytak oket, de mar nem tudtak kimaszni a tengeralattjaro pupjan levo ajton es megfulladtak a legfelsobb kamraban. Es ez a ficko minden nap lemegy ide ahol a baratja es tovabbi tarsai haltak meg. Felmerult bennem, ennyire eros, vagy nem tud tullepni a tortenteken?
Kikuzdottem magam a tengeralattjarobol es tisztessegbol meneztem a rombolot, ami szokas szerint ugy volt odaallitva ahogy anno elhagytak az utoso katonak. A HMAS Vampire onnan nem messze, a Cockatoo obolben, a maig is mukodo hajogyarban epult 1959-ben. Ketszer atalakitottak, es leselejtezese elott tanulohajo volt. A mai haditengereszeti vezerkar meg ezen a hajon gyakorlatozott. 1986-ra mar nem volt ertelme harmadszorra atlakitani a hajot annyira megvalltozott a haditengereszeti technika.  A HMAS Vampire-t eloszor kolcson adta majd odaajandekozta a  a haditengereszet a muzeumnak. Kisutott a nap, rohantam a Circular Bay-hez, hogy feluljek egy kompra es napsutesben fenykepzezzem le az Operahazat mostmar elolrol.
A hajout fel oras volt Manly-be, ami Sydney egy gyonyuru varosresze kikotokkel, kulonbozo partokkal es  erdekes epuletekkel. Ugy mint Londonban, itt is rengeteg ember jar reggelenkent munkaba a komppal, napkozben pedig a turistak hajokaznak rajta a gyonyoru Sydney obolben.  Ugy gondoltam, mar nem rakom fel a sokadik homokos tengerpartot a blogra, mindenesetre a strand itt is kulonleges, mert fenyofak szegelyezik.




Visszafele az Amsterdam nevu tengerjaro hajoval talalkoztunk ossze ami mar napok ota a harbour Bridge labanal volt kikotve. Hatalmas egy darab...
Ahogy mar visszaertunk Circular Quay-hez beborult, mentem vissza a szallasra, a tegnapi tura utan izomlaz volt a vadlimban es kitort rajtam az allergia, amivel nem volt gondom miota atkoltoztem Angliaba.