Queenstown nyaralovaros, a Wakatipu to partjan fekszik, es az egesz letezese a szorakoztatoiparra epul. Persze itt a szorakoztatoipar teljesen mas mint ahogy mi ismerjuk. Termeszetesen van azert kaszino es rengeteg kocsma, de itt a szorakoztatas inkabb sportos jellegu: bungee jumping, mindenfele hajokazas, kajakozas, rafting, nyari bob palya, sziklamaszas, agyaggalamb loveszet es meg sorolhatnam. Vursli nincs. Olyan dolgokat lehet csinalni amirol meg eletemben nem is hallottam, de mindent csillagaszati aron. Mikor vegre kikecmeregtem a szobambol eppen a motel melletti fuvon landoltak ejtoernyovel.
Az Uj-Zelandi tura egy vagyonba kerult, en mar nem akartam kolteni tovabbi programokra. Egyebkent erom sem let volna a hatalmas kirandulasok utan meg egy aktiv napot lenyomni. Bar a madarakat nem csipem, Uj-Zeland a madark orszaga, egyedulallo fajtak vannak, amik erdekeltek. Nagy lelkesen el is indultam a kozelembe levo Madarrezervatumba egy, a recepcion szerzett Voucher-el ami NZ$ 10 belepesi kedvezmenyt biztositott. A szemem kiguvvadt mikor a no bemondta a NZ$ 28-os kedvezmenyes belepojegyarat. Csengettem, mert latni akartam a kiwit…annyira tunderi az a madar, ugy nez ki mint egy ket honapos bolyhos farkaskutya.
Elso madarhaz a kiwi-haz volt. Kinyitom az ajtot, vaksotet. Miutan mar a jegy a kezemben volt, a no kozolte, fenykepezni nem lehet. Vaksotetben nehez is fenykepezni, de latni sem lehetett semmit, oda ejjellato szemuveg kellett volna, nem fenykepezogep. Besertottedtem…komolyan ket halvany kvarclampa egett egy 100 nm-es teremben ahol lattam valami arnyekokat mozogni, de a madarakat rendesen nem lattam.
A rezervatum 15 madarabol 4 eppen nem volt a ketreceben. Bejutottam viszont a Kakapo-hoz, egyenesen be lehetett setalni a ketrecukbe. A kakapo azert kulonleges papagaly, mert a havasokban lakik, es ugy tartjak olyan magas az inteligencia szintje mint egy csimpaznak.
Fel orat toltottem a parkban, kidobott penz volt. Setalgattam a varosban, tokeletes volt pihenonapi programnak. Ilyenkor nyaron Queenstown-ban kiszamithatalan az idojaras, de aznap tokeletes volt, sutott a nap, uldogeltem a parkban a to mellett es halgattam az utcai zeneszeket.
Delutan osszetalakoztam a nemet masszor csajjal es a pasijaval. Nem is emlekeztem, hogy szinten ebbe a varosba utaznak majd. Megint jot dumcsiztunk, mondtak ok is pihenonapot tartanak, nehezen tudnak napirendre terni a szepseges helyek latvanya felett. Masnap ugyanazon a 600 km-es utovonalon mentem vissza Christchurch-be mint amin elso nap jottem Queenstown-ba. Megunhatatlan!
Mar emlitettem, a buszsoforok egyben az idegenvezetok is. Hihetelen mennyi informaciot adnak at az embernek. A tiz oras napi vezetes alatt 8 orat folyamatosan beszelnek. Mar erkezeskor kiderult a taxisoforrel valo beszelgetesem soran, Uj-Zelandi ember nem ul buszra. 16 eves korukban megszerzik a jogositvany es mindenkinek van autoja. Ahany ember van egy haztartasban, annyi autot tartanak. A japan hasznaltautokat hatalmas teherhajokon szallitjak Uj-Zelandra nagyon olcso aron.
Ausztraliaval ellentetben anno Uj-Zelandra csak peldas magaviseletu Anglok johettek, tobbnyire ajanlolevelell az egyhaztol. Az elso varosuk Christchurch volt, ami egy Oxfordi egyetem utan neveztek el. Kesobb erkeztek az Irek, Skotok es a Kinaiak.
A Maorik a Deli (hideg) szigetre csak vadaszni jottek le egy, a struccnal nagyobb madar husaert, amit sikeresen ki is irtottak es az erre a madarra vadaszo, a vilag legnagyobb sasfajtaja ezert halt ki.
Az Angolok erkezeseig nem voltak emlosok, csak madarak a szigeten. Elosszor a nyulak, majd az ozek szaporodtak el, majd a possumok, amiket a szorukert tenyesztettek. Mikor tonkrement az uzlet szabadon eresztettek a possumokat az erdoben, amik annyira elszapordtak, hogy mara 71 millio van beloluk, es rengeteg madarfaj halt ki miattuk. Valami gorenyfajtat is behoztak, hogy majd az megritkitja a nyulakat, de az is inkabb a madartojasokat zabalta, a tojas utan nem kell futni, csak feltorni.
Nehany eve rajottek, ha osszeterelik az ozeket es leolik oket, azok husara nagy kereslet van Nemetorszagban. Az elejen meg helikoterrel tereltek ossze oket, mara pedig tenyesztik farmokon, rengeteget lattam. Sikerult bejutniuk eloszor a Nemet huspiacra majd egesz Europaba.
A legujjabb gaz dolog, hogy a birkafarmok helyett kezdenek atterni a teheneszetek alapitasara, viszont a teheneknek egyreszt viz kell, meg nem tudnak mit kezdeni a rengeteg tehentragyaval, mert csak rajottek, hogy nem kene beengedni a feceszt a patakokba. Innen szarmazik a vilaghires merino gyapju, megtapintottam egy salat…fuu, nagyon finom, es az Uj-Zelandi husbirka a legfinomabb.
Keresnek onkenteseket, hogy az erdokbol irtsak kulonbozo modszerekkel az emlosoket. Egy ilyen onkentes munka mellett be is lehet jarni az orszagot, es olyan helyekre eljutni amire amugy a turista soha nem jut el.
A szeptemberi hatalmas Christchurch-I foldrengesben sok haz megrongalodott. Meg mindig folyik a karfelmeres, azota tobb ezer kisebb es egy nagy utorenges volt amiben tovabbi hazak serultek meg. Az allam mar kihirdette, hogy 10 000 uj munkahelyet teremt a foldrenges az epitoiparban es a munkalatok iden kezdodnek. Igenam, csak ennyi komuves/epitoipari munkas itt nincs, illetve arra szamitanak, az Uj-Zelandiak at fognak menni Ausztraliaba, mert az ottani aradasok utan ott is rengeteg a munkalehetoseg es jobban fizetnek mint Uj-Zelandon. Tehat rengeteg epitoipari munkalehetoseg van es lesz mindket orszagban.
Mikor kezdtem komolyan foglalkozni azzal, hogy eljonnek ebbe az orszagba, elolvastam a Lonley Planet Uj-Zelandra vonatkozo cikkeit. Akit erdekel itt a link . Igen, a Lonley Planet-esek megmondtak a nagy igazsagot. Az Uj-Zelandiaknak eleguk van a turistakbol, tul sokan jonnek. Nem volt olyan Uj-Zelandi aki ne mondta volna el, hogy tul sokan vannak a turistak, es nem ereztette volna velunk, hogy betolakodok vagyunk az o szep kis orszagukban, de persze, ok a turistakbol elnek, igy egesz diszkreten adtak ezt minden egyes alkalommal a tudtunkra.
Az Uj-Zelandiak egyebkent nagyon lazak es jo fejek, meg szimpatikusabbak voltak nekem mint az Ausztralok. Ami latszott, rengeteget dolgoznak, legalabb is a turistaiparosok. Itt sincs kolbaszbol a kerites. Aki kitalalja, hogy o itt akar elni, nem kirandulassal fogja tolteni az idejet, hanem munkaval, ha kap. Nekem is sok ev telt el mire eljutottam odaig, hogy na, akkor tenyleg menjuk mar valahova kirandulni Angliaban.
Talan, lassan elhiszem, hogy eljutottam ebbe az orszagba. Fantasztikus elmeny volt. Es tenyleg, semmi masra nem volt szuksegem, csak minden napra egy friss polora es fehernemure. Igy indultam el 5 napra, nem a szokasos noi borondkeszlettel. Sosem ereztem ennyire szabadnak magam mint az itt eltoltott nehany nap alatt. Mar ismet Melbourne-ben vagyok, de gondolom napok telnek majd el mire felfogom, hogy ez a kirandulas tenyleg megtortent.